Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Polityka prywatności. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
a15.jpg
p25.jpg
p44.jpg

Uwaga! Na ten moment rejestracja tylko dla członków ŁSK.

free counters

licznik Flag od 9.12.2010 tylko niepowtarzalne IP

 free counters

 

1612
DziśDziś150
WczorajWczoraj562
Ten tydzieńTen tydzień1612
Ten miesiacTen miesiac1612
łącznie od 29.04.2016łącznie od 29.04.20161612
kiedy najwięcej :: 06-25-2019 : 569
Statistik created: 2019-06-27T02:58:23+02:00
Twoje IP3.90.45.27

 Wytwarzanie płytek drukowanych metoda fotochemiczna.

Długo ignorowałem temat wytwarzania płytek metoda fotochemiczną. Glówny powód to to, że jest przez wiele osób porównywalna z metoda "żelazkową" - termotransferem. Długo ten fakt uznawałem za prawdę. Doszedłem jednak do etapu gdzie nastepny projekt wymagal przepuszczenia 2 ścieżek miedzy nogami ukladu scalonego. I prawdę mówiac trzeba by wykonac kika płytek by wzorcowo wyszła z jedna płytka w metodzie termotransferowej. Zawsze też znajdzie się jakaś ścieżka która nie do końca się przykleiła. Występuje również niestety podtrawianie tonera - szczególnie w momencie lekkiego zużycia wytrawiacza. Z ciekawości siegnąłem do przetestowania metody fotochemicznej. Wykonałem testowo zaryz ścieżek, jeden układ scalony smd i jeden zwykły. Pusciłem między nóżkami 2 ściezki i żeby bylo ciekawiej dodalem jeszcze jedno przejście z 3 ścieżkami oraz puściłem ścieżkę między nogami scalka smd. Jako ze zmajstrowałem uklad naświetleniowy z normalnych tanich świetlówek TL Mini 13W/33-640 (nie UV !!), aczkolwiek z wyszukanym widmem wchodzacym w zakres czulosci lakieru POSITIV 20 (380-420um)

 

 

 

zrobilem test naświetlania 5-10-15-20-25-30-35 min, gdyż gdzieś napisano, ze lampa halogenowa 500W wymaga 30min. naświetlania, a ja mialem tylko 2 x 13W i jedną na 12V - 5W swietlóweczkę o kolorze niebieskim (wyjęta z podświetlenia wnetrza komputera). Calość zespolilem w zespól oświetleniowy. Przy własnych konstrukcjach naświetlarek należy dobrać czas naświetlania doświadczalnie.

Po naświetleniu płytka trafiła do wywoływacza - wodorotlenku sodu (Kret do przeczyszczania rur) o stezeniu 0,7% - ja użyłem produktu firmy SENO. Wywoływanie ma trwać do 30 sek - u mnie musiałem juz po 10sek. przerwac bo ścieżki znikały. Okazuje sie że zespól naświetleniowy jest bardzo wydajny i trzeba naświeltać krócej niz 5 min.

Po wywołaniu standardowe trawienie np. w B327

efekt:

  

 wszystkie ścieżki przy 5 min. mają ciągłość, widoczne (w kółkach czerwonych) dziury w scieżkach sa spowodowne złym rozprowadzniem toneru na kliszy:

czyli naświetleniem w tych miejscach lakieru, klisza - typowa folia do laserówek, można i używać normalnej kartki papieru, czy też kalki technicznej - promienie UV poradzą sobie - może jedynie czas ulec wydlużeniu. Podobno pomaga namocznie takiej kalki przed naświeltlaniem w rozpuszczalniku, aczkolwiek nie polecam gdyż może dojść do rozmycia toneru.

Jak widac 3 ścieżki pomiędzy nogami scalaczka to nie problem, ścieżka pomiedzy elementami smd tez jest OK.

Zdecydowanie jest  to najdokladniejsza technika wytwrzania plytek w amatorskich warunkach. Wydajnosc puszki lakieru wynosi okolo 1,5 m2.

Poniżej juz praktyczne wyorzystanie tej metody - użyłem kalkę techniczną bez namaczania w rozpuszczalniku (czyli prosto z drukarki) - toner dotyka do płytki, gdyż grubość kartki może mieć wpływ na naświetlenie. Czas został 5 min.

Technikę termotransferową można za to z powodzeniem stosowac przy szerokich scieżkach w wiekszych projektach np. zasilacze. Osobiście musze jednak zdementowac ze fotochemia wydłuża czas, zabawa goracym żelazkiem tez do szybkich, a i do bezpiecznych nie należy. Pamiętać jedynie należy żeby płytkę w technice fotochemicznej przygotować dzień wcześniej - lakier schnie w warunkach pokojowych 24h.

 SP4XYI

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież