Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Polityka prywatności. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
p2.jpg
b6.jpg
p58.jpg

Uwaga! Na ten moment rejestracja tylko dla członków ŁSK.

free counters

licznik Flag od 9.12.2010 tylko niepowtarzalne IP

 free counters

 

70152
DziśDziś31
WczorajWczoraj227
Ten tydzieńTen tydzień718
Ten miesiacTen miesiac1765
łącznie od 29.04.2016łącznie od 29.04.201670152
kiedy najwięcej :: 11-21-2018 : 234
Statistik created: 2018-12-14T21:54:08+01:00
Twoje IP54.167.15.6

Radio programowalne

 

 
Schemat blokowy radia SDR
 

Radio programowalne, SDR (ang. Software Defined Radio, radio definiowane programowo) – system komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (takich jak mieszacze, filtry, modulatory i demodulatory, detektory) jest realizowane za pomocą programu komputerowego. Chociaż idea SDR nie jest nowa, to dopiero gwałtowny rozwój możliwości elektroniki cyfrowej umożliwił praktyczną realizacje wielu jej elementów, rozważanych dotąd jedynie w teorii.

 Najprostsza realizacja SDR może składać się z komputera PC wyposażonego w kartę dźwiękową lub inny przetwornik analogowo-cyfrowy oraz front-end radiowy (układ elektroniczny, odbierający zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości i przenoszący go do niższego pasma, znajdującego się w zakresie przetwarzania karty dźwiękowej). Większość procesu przetwarzania sygnału jest realizowana przez procesor ogólnego przeznaczenia, zamiast układów specjalizowanych. Tak zaprojektowany odbiornik może obsługiwać różne typy transmisji radiowych jedynie dzięki zmianie programu przetwarzającego sygnał.

Radio programowalne jest szczególnie użyteczne w szybko rozwijających się systemach, które często podlegają unowocześnianiu i zmianom techniki nadawania, takim jak np. sieci komórkowe lub wojskowe (łączność wojskowa). Przewiduje się, że w przyszłości technologia radia programowalnego wraz techniką radia kognitywnego staną się dominujące w radiokomunikacji.

 

źródło

W skrócie o SSTV, PSK, RTTY

 

SSTV

Skocz do: nawigacji, szukaj

SSTV (ang. Slow Scan TeleVision) – to jeden ze sposobów przesyłania obrazów drogą radiową. Jest to system telewizyjny, wykorzystywany najczęściej do łączności amatorskiej w zakresie fal krótkich.

SR4LO

 Przemiennik Łomżyński SR4LO, powstał 26.03.2009 r.

Dane techniczne:

QTH: Łomża KO13BD

Wysokość masztu: 60m

freq: 439.100 MHz

Shift: -7.600MHz

Motorola Gm 1200 / flash MC2100

Zasilacz Lafayette 20A

Sterownik Sp4XKB

Duplexer

SP4KVX-2 mini DIGI

czyli łatanie dziur zasięgu (po aktywacji "martwych" powiatów KF i UKF przyszedł czas na APRS)

 6 lipca 2009 r. o 18:28 po drobnych problemach technicznych, wystartował "przemiennik APRS". Celowo jest ujęte to w cudzysłowie, gdyż nie jest to "pełnowymiarowy" przemiennik a jedynie stacja wspomagająca, majaca zadanie przekazanie do "prawdziwego" DIGI okolicznych stacji mobilowych. Do tej pory stacje podróżujące na aktywnej trasie Warszawa-Białystok jak i Siedlce, znikały w naszym regionie. Mini TNC (mini DIGI) będzie testowo pracować 24 h/dobę, pod nadzorem operatora SP4XYI.

http://aprs.fi :

oraz http://www.aprs.radom.pl :

 

APRS jest krótkofalarskim systemem pozwalającym na aktualne przekazywanie pozycji stacji ruchomych za pomocą krótkich raportów packetowych skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. Raporty pozycji wysyłane są również przez stacje stałe. One, w zależności od potrzeby, wysyłają oprócz pozycji, również wiele innych informacji, jak na przykład raporty warunków pogodowych, czy raporty danych telemetrycznych.

METEO (APRS CWOP)

W dniu 1 lipca 2008 roku o. godz. 19:00 UTC (20-tej czasu lokalnego) umiejscowiona w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży stacja meteorologiczna została włączona do światowej sieci cywilnych stacji METEO (APRS CWOP). Sieć tych stacji rozmieszczonych w całym świecie spełnia ogromną rolę w pomiarach i prognozowaniu różnych zjawisk meteorologicznych. Wspomaga także profesjonalne służby umożliwiając wykorzystywanie użytecznych informacji. Stąd też ta obywatelska działalność traktowana jest z wielką powagą i właściwym zainteresowaniem

 

Mierzone i rejestrowane są podstawowe parametry meteorologiczne występujące aktualnie w wyznaczonym i ściśle określonym geograficznie tzw. lokatorze KO13AE41QK: temperatura, wilgotność, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i siła wiatru, opad deszczu w ciągu ostatniej godziny, od północy czy ostatnich 24 godzin. Poza tym podawane są inne parametry jak chociażby: prędkość wiatru w porywach – tak istotna dla wszystkich wykorzystujących siłę wiatru („użytkowników wiatru”), temperatura odczuwalna czy tzw. Punkt rosy.

 

Licencjonowana przez Urząd Kontroli Elektronicznej stacja o nadanym unikalnym znaku SR4NWH-5 regularnie co 5 minut przekazuje na częstotliwości radiowej 144,800 MHz dane umożliwiając ich nieograniczony  odbiór przez wszystkich zainteresowanych będących w zasięgu stacji. Poza tym przekazuje równocześnie te dane do sieci internetowej, gdzie przy użyciu odpowiednich programów graficznych (np. Heavy Weather – La Crosse) można odczytywać wyniki pomiarów. Do tych wyników pomiarów można także dotrzeć bezpośrednio, wykorzystując pracujący w Finlandii serwer systemu APRS na stronie internetowej: WWW.aprs.fi/weather/SR4NWH-5. Dane tam zawarte przechowywane są przez rok od ich zarejestrowania.

 

Wyposażeniem stacji METEO-DIGI jest automatyczna stacja pomiarowa szwajcarskiej produkcji typu WS-2300 a urządzenia nadawcze bazują na radiostacji BOSCH 161KF i polskim modemie MUEL. Również system antenowy jest wyprodukowany w Polsce przez firmę JACK z Wąbrzeźna. Dalsze badania Uczelni na stacji METEO-DIGI prowadzone będą w zakresie pomiarów i rejestracji wyładowań atmosferycznych oraz bardzo ważnych wartości promieniowania fotosyntetycznego całkowitego (PAR), warunkującego życie na Ziemi.

 

Stację uruchomiono usilnym staraniem opiekuna i członków Koła Naukowego Wyższej Szkoły Agrobiznesu o nazwie DIGI-MODE, pracowników WSA w Łomży i członków Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców w Białymstoku - przy wsparciu Łomżyńskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców. Życzliwej zgody na rozwój tych prac udzielał Jego Magnificencja Rektor WSA w Łomży, prof. dr hab. Roman Engler.

 

Wykorzystane skróty oznaczają:

UTC = Universal Coordinated Time;

APRS  = Automatic Position Radio System;

CWOP = Citizen Weather Obserwer Programm: