Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. Polityka prywatności. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 
a44.jpg
p10.jpg
p52.jpg

Uwaga! Na ten moment rejestracja tylko dla członków ŁSK.

free counters

licznik Flag od 9.12.2010 tylko niepowtarzalne IP

 free counters

 

46375
DziśDziś12
WczorajWczoraj96
Ten tydzieńTen tydzień108
Ten miesiacTen miesiac1794
łącznie od 29.04.2016łącznie od 29.04.201646375
kiedy najwięcej :: 02-04-2018 : 194
Statistik created: 2018-04-23T20:06:14+02:00
Twoje IP54.166.172.33

Radio programowalne

 

 
Schemat blokowy radia SDR
 

Radio programowalne, SDR (ang. Software Defined Radio, radio definiowane programowo) – system komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (takich jak mieszacze, filtry, modulatory i demodulatory, detektory) jest realizowane za pomocą programu komputerowego. Chociaż idea SDR nie jest nowa, to dopiero gwałtowny rozwój możliwości elektroniki cyfrowej umożliwił praktyczną realizacje wielu jej elementów, rozważanych dotąd jedynie w teorii.

 Najprostsza realizacja SDR może składać się z komputera PC wyposażonego w kartę dźwiękową lub inny przetwornik analogowo-cyfrowy oraz front-end radiowy (układ elektroniczny, odbierający zmodulowany sygnał wysokiej częstotliwości i przenoszący go do niższego pasma, znajdującego się w zakresie przetwarzania karty dźwiękowej). Większość procesu przetwarzania sygnału jest realizowana przez procesor ogólnego przeznaczenia, zamiast układów specjalizowanych. Tak zaprojektowany odbiornik może obsługiwać różne typy transmisji radiowych jedynie dzięki zmianie programu przetwarzającego sygnał.

Radio programowalne jest szczególnie użyteczne w szybko rozwijających się systemach, które często podlegają unowocześnianiu i zmianom techniki nadawania, takim jak np. sieci komórkowe lub wojskowe (łączność wojskowa). Przewiduje się, że w przyszłości technologia radia programowalnego wraz techniką radia kognitywnego staną się dominujące w radiokomunikacji.

 

źródło

 

a teraz coś z naszego podwórka ;)

Ogólnie rzecz biorąc SDR to próba połączenia techniki analogowej z cyfrową, z przeniesieniem odpowiedzialności obsługi cyfrowej na komputer. Plusem jest to że możemy nasze urządzenia (nie tylko odbiorcze) uprościć maksymalnie ile się da. W sumie z tradycyjnej techniki radiowej (analogowej) pozostają obwody wejściowe, antena i filtry (a nawet są wersje bez), czasami jest jeszcze wzmacniacz (ale i też może go nie być ;) Chodzi o to by jak najwięcej funkcji przerzucić na stronę cyfrową - bo tym możemy sterować przez komputer. Do komputera możemy przekazać sygnał cyfrowy z SDR-a na wiele sposobów - poprzez USB lub najprościej przez wejście mic karty muzycznej komputera (fajnie mieć kartę z wysokim próbkowaniem, ale na początek wystarczy dowolna, nawet wbudowana w płytę główną PC-ta).

Możemy odwrócić sygnał i wykorzystywać SDR jako nadajnik - oczywiście końcówka zostaje po stronie analogowej ;)

kilka przykładów:

http://yu1lm.qrpradio.com

http://www.wb5rvz.com/sdr/

https://sites.google.com/site/sq4avs2/odbiorniksdr

ale nie jest to jedyna możliwość, odbiornik cyfrowy można podpiąć przez sieć i wykorzystywać go do odsłuchu na odległość. A nawet dać możliwość odsłuchu innym np:

radio online

jest też możliwość odsłuchiwania pasma za pomocą programu zainstalowanego na komputerze (lub telefonie) np. tak jak proponuje Marek SP7LFB

SDR SP7YDD a tutaj bezpośrednio link do programu program

na androida ja używam glSDR - jest czysto inny Pocket RXTX niestety śmieci

i na koniec link do mapki z odsłuchem SDR:

http://www.sdr-radio.com/central/FullMap.htm

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

RSS forum

  • Witajcie DR YL-ki i OM-y...

    Planowane aktywności terenowe czekają w kolejności na inicjatywy i realizacje. Myślę o antenach HF, tych prawdziwie krótkofalowych! Szczególnie budowane w aspekcie zastosowań jako NVIS do łączności kryzysowej na 3,5 / 7 MHz. Miejsca do tego dogodne są dwa lub więcej.... Potrzeba jest sporo linki lub drutu na same anteny, koncentryk raczej elastyczny do zasilania. Wtyki raczej UC-1. Izolatory ceramiczne tzw. "39" będą dawane jako upominki! Najbliższa sobota może być ciepła.
    Może dzisiaj po 20.00 na SR4LO poopowiadamy sobie o tym?
    Vy 73! de Henryk HF4C

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.

03.2018 - Las Jednaczewo, HF4C
?- Piątnica, SQ4CTS
16-18.06-pełna mobilizacja ŁSK ;)
 ?- Czartosy, SP4SAF
 ?- Kalinowo, SP4NKK
 ?- Konarzyce, SP4HXV
jesień 2018 - Las Jednaczewski